
Moderaterna i Danderyd har ett motto som lyder grön kommun – blå politik. För oss är våra grönytor och miljö viktiga att ta hand om för att bevara det fina med Danderyd. Tekniska nämnden ansvarar för en stor del av det som påverkar klimat & miljö i Danderyd. Bland annat kommunens gator, trafikmiljöer, vinterhållning, parker och grönområden, vatten och avlopp, avfallshantering, kommunala fastigheter samt större investeringar och reinvesteringar.
Det är här målet om rent och snyggt, robust VA-infrastruktur, klimatanpassning och fungerande vardagslogistik blir konkret verklighet i Danderydsbornas vardag.
Ett grönt och vackert Danderyd
Vi står fast vid att Danderyd ska vara den trädgårdsstad som så många uppskattar. Det handlar om konkreta satsningar på ett grönare och mer motståndskraftigt Danderyd för framtida generationer.
Vi arbetar för att hålla Danderyd grönt. Ibland i stadsmiljöer kräver det större investeringar i nya system för trädplantering för att förbättra trädens livsmiljö samtidigt skapar det en naturlig dagvattenhantering. Det är en konkret satsning på ett grönare och mer motståndskraftigt Danderyd, både för klimatet och för framtida generationer.
Vi arbetar aktivt med att förbättra vinterhållningen. Nu är det 2026 och vi kan konstatera att den har fungerat mycket bra trots den kalla vintern med mycket snö under en lång period.
Vår fina natur
Vi har startat arbetet med att återställa den ekologiska balansen i Ösbysjön. Arbetet pågår sedan 2023 och vi kan redan se tydliga förbättringar.
Vi har startat en utredning kring myggsituationen vid Nora Träsk för att hitta långsiktiga lösningar.
Tillsammans med Stockholms Golfklubb samarbetar vi aktivt för att optimera den biologiska mångfalden och hantera dagvatten.
Vi har också inlett ett samarbete med alla bilhandlare för att komma till rätta med biltransporterna på Rinkebyvägen, för att det ska bli funktionellt och tryggt.
Vatten och avlopp ska hålla hög kvalitet i Danderyd
Vatten och avlopp är en basinfrastruktur för samhället. Det är väl känt att underhållsbehovet i vatten och avloppsnäten i Sverige är stort. Vatten och avlopp är något vi tar för givet. Men många delar av VA-nätet behöver bytas ut. För att säkerställa robustheten och funktionen höjer vi investeringstakten.
Sophantering
Vi kommer att införa fastighetsnära insamling i linje med EU-lagstiftning som ska vara på plats senast 1 januari 2027. Ett intensivt arbete pågår för att hjälpa alla fastighetsägare med att hitta bra, funktionella och smarta lösningar.