Samhällsbyggnad & infrastruktur – vad vi har gjort

Miljö- och stadsbyggnadsnämnden har under mandatperioden ansvarat för bostadsbyggande och stadsutveckling i Danderyd. Arbetet har handlat om hur kommunen växer, hur nya bostäder planeras och hur vi samtidigt värnar den unika karaktär som präglar Danderyd. Vår inriktning har varit att förena utveckling med långsiktighet, planera klokt och säkerställa att förändringar skett med respekt för den gröna villastaden och för dem som bor här.

Under mandatperioden har vi hållit fast vid denna linje och tagit flera viktiga steg.

Vi har tagit fram en ny kulturmiljöhandbok med en interaktiv karta där samtliga byggnader klassificerats efter hur värdefulla de anses vara. Antalet bevarandeområden har utökats.

Vi har tydligt stått upp för att vår småskaliga trädgårdsstad ska bevaras. Utvecklingen har skett varsamt och med respekt för den befintliga miljön. Där kompletteringar har gjorts har inriktningen varit radhus och kedjehus där det varit lämpligt, snarare än omfattande förtätning.

Genom hela perioden har vi konsekvent arbetat för att slå vakt om småskaligheten och de gröna värdena, en central del av Danderyds identitet.

Vi har tagit fram och beslutat om en långsiktig plan för bostadsbyggandet genom bostadsförsörjningsplanen.

Med den på plats har kommunen fått bättre framförhållning och större kontroll över byggtakten. Bostadsutvecklingen har kunnat anpassas efter Danderyds egna förutsättningar och behov, istället för att styras av tillfälliga beslut eller yttre tryck.

Vi har byggt långsiktigt, planerat och med ansvar.

Vi har drivit ett återhållsamt bostadsbyggande med tydlig prioritering av radhus och kedjehus. Ny bebyggelse har prövats utifrån hur väl den harmonierar med den befintliga strukturen och bidrar till en balanserad utveckling.

Fokus har varit genomtänkta kompletteringar,  inte stora och snabba förändringar.

Vi har stärkt principen om tidig dialog vid mer omfattande bebyggelse. Invånare har involverats i ett tidigare skede när större projekt planerats, vilket har gett bättre beslutsunderlag och ökad transparens i processerna.

Under mandatperioden har vi tydliggjort att de som bor på Tranholmen själva ska få avgöra om ön ska ha en permanent broförbindelse eller fortsätta med dagens lösning.

Det har varit en viktig principfråga om självbestämmande och respekt för öns särskilda karaktär och förutsättningar. Beslut som påverkar de boendes vardag och framtid ska inte fattas över deras huvuden.

Principen är fastlagd: de boende ska ha inflytande över öns utveckling. Arbetet har därefter hanterats ansvarsfullt med hänsyn till lagstiftning och långsiktig planering.

Vi har under perioden arbetat med att få bygga ett trygghetsboende i Enebyberg. Vi ser också fram emot en utveckling av kvarteret Svärdet i närheten av Mörby Centrum, där det förhoppningsvis kan byggas bostäder som är attraktiva för seniorer. Den centrala placeringen med närhet till det stora utbudet av service i Mörby Centrum, tillsammans med den väl fungerande och uppskattade verksamheten på trygghetsboendet i Kevinge, gör platsen väl lämpad för ett trygghetsboende. När fler seniorer väljer att flytta från sina stora villor till mer lättskötta och centralt belägna bostäder kan det dessutom bidra till att sätta igång flyttkedjor, vilket gynnar hela bostadsmarknaden i Danderyd.

Vi har gjort omfattande investeringar i kommunens fastigheter i form av underhåll, så att vi långsiktigt kan säkerställa fastigheternas värde och funktion.

Vi har byggt ett nytt korttidsboende för äldre som behöver vård som invigdes den 29 augusti 2025.

Nya Mörbyparken och Södra Torget har rustats upp och invigdes i augusti 2023. Nu genomförs iordningställandet av det norra torget.

Vi har byggt en ny hundrastgård i Mörbydalen med agilityhinder. Därmed finns nu tre hundrastgårdar i Danderyd: Rinkebyskogen, Skuggboparken och Mörbydalen.

Vi har också byggt om Danderyds gymnasium för att anpassa delar av skolans lokaler för nya utbildningslinjer.

Under de senaste åren har vi visat att Danderyd kan utvecklas utan att förändras i grunden. Vi har planerat långsiktigt genom bostadsförsörjningsplanen, bedrivit ett återhållsamt bostadsbyggande, fört tidig dialog vid större projekt, respekterat lokalt självbestämmande – och hållit fast vid att Danderyds gröna villastad ska bestå.

Utveckling har varit nödvändig. Men den har skett i rätt takt, på rätt platser och med respekt för dem som redan bor här.

Så har vi tagit ansvar för Danderyds framtid.